Refleksologia stóp w Bydgoszczy
Reflskoterapia stóp
Zabieg refleksologii stóp nie powinien być utożsamiany z masażem relaksacyjnym stóp. Ma on cele lecznicze i polega na całościowym wymasowaniu wszystkich receptorów na obu stopach. Przebiega on w trzech fazach:
Część 1 - relaksacyjna,
Część 2 - terapeutyczna,
Część 3 - relaksacyjna.
Dwie pierwsze fazy przebiegają bez nawilżenia stóp. Ostatnia faza wiąże się z nałożeniem ciepłego oleju na stopy.

Podczas fazy terapeutycznej stymulowane są następujące strefy odruchowe:
- strefa głowy i szyi,
- strefa klatki piersiowej,
- strefa brzucha,
- strefa miednicy,
- strefa kręgosłupa,
- strefa kończyn i dużych stawów.
W ramach każdej ze stref stymulowane są poszczególne receptory odpowiadające narządom i częściom ciała (np. zatoki, płuca, serce, tarczyca, nadnercza, żołądek, jelita, pęcherz moczowy, itd.)

Najważniejsze właściwości lecznicze refleksologii to:
- pobudzanie przepływu energii przez organizm,
- łagodzenie niekorzystnego działania stresu na organizm,
- usprawnienie działania układu krążenia, układu nerwowego i hormonalnego,
- łagodzenie bólu,
- poprawa wyglądu stóp.

Przykładowe schorzenia leczone refleksologicznie:
1. Zaburzenia trawienia i choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
2. Wspomaganie regulacji gospodarki hormonalnej,
3. Wspomaganie leczenia niepłodności,
4. Łagodzenie dolegliwości migrenowych,
5. Poprawa odporności organizmu.

Refleksologia stóp jest zabiegiem holistycznym, tzn. wykonywanym zawsze całościwo. Bez względu na to, ile obszarów w ciele przejawia dysfunkcje, nie praktykuje się uciskania i masowania tylko wybranych receptorów. Zabieg trwa 50-60 minut. Podczas pierwszego spotkania przeprowadzany jest wywiad z klientem na temat trybu życia, typowych dolegliwości i stanu zdrowia. W trakcie kolejnych zabiegów pozyskiwane są informacje na temat zauważonych zmian w organizmie.Chiropraktyka stóp w Bydgoszczy
Mobilizacja, chiropraktyka stóp
Chiropraktyka stóp, zwana także mobilizacją stóp, jest jedną z terapii manualnych, w której przywraca się poprawne ustawienie stawów i kości stopy. Jest ona ściśle powiązana z refleksologią stóp, gdyż wiele zaburzeń w organizmie wiąże się z nieprawidłowym ustawieniem kości stopy. Stanowi doskonałe uzupełnienie terapii refleksologicznej.
Często poprzesuwane stawy stóp blokują przepływ energii lub bodźców nerwowych przez co skuteczność masażu refleksologicznego jest mniejsza. Zblokowany jest też fizjologiczny zakres ruchomości stopy, co może mieć wpływ na zaburzenia we właściwej postawie ciała.

Stopa składa się z 26 kości, 2 trzeszczek (mniejszych kości), 114 więzadeł, 21 mieśni i 33 stawów. Stopa jest zaopatrywana w krew z 3 tętnic oraz jest unerwiona ruchowo i czuciowo nerwem kulszowym. Stopy posiadają 150 różnych wzorców ruchu. Naturalna i prawidłowa ruchomość stóp często jest ograniczana poprzez nasze własne zaniedbania, np. niewłaściwie wyprofilowane obuwie, nawyki specyficznego ustawiania stóp lub chodzenia, a także nie do końca zależne od nas, np. uszkodzenia zewnętrzne, uszkodzenia nerwu kulszowego, odruchy nerwowe i tiki. Terapia manualna stawów i kości stóp przywraca prawidłowe ustawienia stawowe stopy, a ponadto stumuluje przepływ energii i proces samoleczenia organizmu.

Zabieg składa się z dwóch etapów: rozgrzania i rozluźnienia stóp oraz zabiegu mobilizacji stóp. Obejmuje on przywrócenie fizjologicznego ustawienia wszystkich 33 stawów każdej stopy.

Zabieg jest szczególnie polecany osobom, które:
- mają przewlekłe schorzenia stóp typu płaskostopie, halux, itp.
- cierpią lub cierpiały na podrażnienie lub uszkodzenie korzenia nerwowego L5-S1 (rwa kulszowa ubytkowa, podrażnieniowa) i potrzebują rehabilitacji,
- czują sztywność stóp i zbyt małą mobilność ścięgien i stawów,
- chodzą w obuwiu na obcasie i chcą uniknąć powikłań,
- czują ból w stopach,
- chcą wzmóc efekty terapii refleksologicznej.

Pierwsza wizyta jest dłuższa ze względu na konieczność przeprowadzenia wywiadu z klientem. Jego celem jest między innymi określenie aktualnego stanu zdrowia, ustalenie ewentualnych przeciwwskazań, zapoznanie się z stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną klienta itp. Każda kolejna wizyta zaczyna się od wywiadu, którego celem jest zapisania reakcji organizmu po ostatnim zabiegu oraz zapoznaniu się z aktualnym stanem zdrowia klienta. Zaleca się również regularne wykonywanie ćwiczeń stóp. Ćwiczenia te służą do obserwacji stopnia poprawy ruchomości i siły stawów stóp w trakcie serii zabiegów mobilizacyjnych.

Refleksologia głowy i twarzy w Bydgoszczy
Masaż refleksologiczny głowy i twarzy składa się z sześciu części:
- Akupresura początkowych i końcowych akupunktów meridianów klasycznych.
- Masaż stref odruchowych głowy (czepca i twarzy).
- Digitopresura akupunktów twarzy.
- Masaż małżowiny usznej.
- Masaż miorelaksacyjny twarzy i obręczy barkowej.
- Mobilizacje stawów i elongacje (rozciąganie) mięśni obręczy barkowej i kończyn górnych.
Pierwsza część zabiegu polega na oddziaływaniu na punkty początkowe i końcowe meridianów narządowych, poprzez stymulację akupunktów. Ma to na celu uaktywnić przepływ Qi (energii) w meridianach i efektem tego jest podniesienie poziomu witalności.
Drugą część zabiegu stanowi masaż stref odruchowych głowy. Jest to przyjemna forma stymulacji receptorów, pobudzająca osłabione części ciała, a także uspokajająca strefy hiperaktywne i przeciążone. W tej części zabiegu usuwamy także złogi znajdujące się w tkance podskórnej twarzy.
Digitopresura głowy, jest to trzecia część zabiegu, w której są stymulowane akupunkty twarzy, sklepienia i podstawy czaszki. Podczas tej sekwencji terapeutycznej zostaje wyrównany potencjał energetyczny na 8 meridianach przebiegających przez głowę, mając pozytywny wpływ na tę okolicę ciała, jak i na odległe narządy wewnętrzne.
Następna sekwencja to masaż małżowiny usznej - czwarta faza zabiegu. Uszy, będące mikrokosmosem organizmu, podczas stymulacji pobudzają całe ciało, wszystkie jego narządy.
Piąta część zabiegu stanowi masaż miorelaksacyjny twarzy, czyli masaż relaksujący mięśnie wyrazowe oraz mięśnie karku i obręczy barkowej.
Ostatnią fazą zabiegu jest technika mobilizacji stawów ramion i obręczy barkowej oraz rozciąganie mięśni tej okolicy aparatu ruchu. Techniki dwóch ostatnich części zabiegu wpływają niezwykle pozytywnie na lokalne rozluźnienie mięśni i ich lepsze ukrwienie, a tym samym potęgują efekt relaksacyjny zabiegu.

Masaż refleksologiczny głowy i twarzy jest szczególnie dobrze akceptowany przez osoby mające niski próg bólowy lub bardzo czułe na ucisk receptorów, co może mieć związek z zaburzeniami organizmu. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać w niektórych masowanych strefach lekki ból, ale generalnie jest to zabieg przyjemny i mocno relaksujący.

WSKAZANIA:
- wszelkie stany zaburzeń homeostazy organizmu, tzn. wytrącenie z równowagi fizjologicznej na poziomie fizycznym (choroby i bóle narządowe), ale także psychicznym i emocjonalnym,
- choroby kręgosłupa i stawów obwodowych,
- migreny,
- nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze,
- udary mózgu, niedowłady,
- choroby układu pokarmowego,
- stany permanentnego zmęczenia,
- stres, depresja, bezsenność,
- nadpobudliwość u dzieci,
- alergie,
- łuszczyca,
- astma,
- infekcje,
- uzależnienia.

PRZECIWSKAZANIA WZGLĘDNE:
- I trymestr ciąży,
- stany zapalne skóry głowy i/lub twarzy,
- silna infekcja grypowa,
- gorączka,
- chłoniak,
- stany po ciężkich chorobach lub krwotokach,
- silne bóle wymagające leczenia specjalistycznego,
- bóle brzucha z brakiem perystaltyki jelit,
- nadmierna pobudliwość ze skłonnością do reakcji histerycznej,
- choroby psychiczne,
- ostre stany zapalne,
- osteoporoza.

PRZECIWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE:
- stany ostre wymagające leczenia operacyjnego,
- ostre stany zapalne,
- stany bezpośrednio przed lub po zabiegach chirurgicznych w obrębie głowy i szyi,
- rany głowy,
- ciężkie choroby zakaźne,
- ciąża zagrożona.

Zabiegi refleksologii głowy i twarzy powinny być wykonywane co najmniej raz w tygodniu w serii około 10 spotkań. W przypadku poważniejszych i długo trwających chorób zabieg wykonuje się nawet 2 razy tygodniowo.

Zabieg przeciwzmarszczkowy twarzy w Bydgoszczy
Zabieg przeciwzmarszczkowy albo Digitopresura przeciwzmarszczkowa twarzy
Sekwencja zabiegu:
- Meridianowy drenaż toksyn,
- Digitopresura twarzy: stymulacja punktów przeciwzmarszczkowych, techniki tonizujące,
- Technika końcowa „skrzydła motyla”.
Digitopresura przeciwzmarszczkowa twarzy niweluje zmarszczki czołowe, między brwiami, skroniowe, nosowo-wargowe (środkowe i boczne).
Czas zabiegu około 30 minut, częstotliwość około 2 razy w tygodniu w serii 8-10 zabiegów.

Kinezyterapia mięśni mimicznych twarzy w Bydgoszczy
Kinezyterapia mięśni mimicznych twarzy
Ćwiczenia mięśni mimicznych twarzy stosujemy przy: - Rehabilitacji porażenia mięśni,
- Terapii przeciwzmarszkowej,
- Terapii odmładzającej wygląd twarzy.
Stosowanie przy porażeniach 2 razy dziennie, w celu odmłodzenia twarzy codziennie, bądź co drugi dzień. Ćwiczenia trwają od ok 30min.